Co to jest PICO-8?

Co to jest PICO-8?

  • Post category:PICO-8

PICO-8 to bez wątpienia doskonałe narzędzie dla każdego fana gier pragnącego rozpocząć naukę programowania. Prosty i przyjazny interfejs, bezproblemowa instalacja i gotowość do pracy zaraz po uruchomieniu sprawiają, że to z pozoru skromne narzędzie to dobry wybór dla wszystkich szukających przygód z kodowaniem. Przy okazji pozwoli odbyć nostalgiczną wycieczkę do czasów C64, Atari czy ZX Spectrum.

Przykładowa gra na PICO-8

PICO-8 to w zasadzie zmyślona, wirtualna konsola do gier opracowana przez Josepha Whitea ze studia Lexaloffle. Nazywana też fantasy console, jest w pełni zintegrowanym środowiskiem programistycznym, które wyposażono w edytor kodu, sprite’ów, map, dźwięków oraz muzyki.

Głównym założeniem twórcy było oddanie w ręce programistów oraz entuzjastów narzędzia posiadającego ściśle określoną specyfikację, w tym parametry sprzętowe (chociaż sprzęt taki nigdy nie istniał!). Wszelkie te ograniczenia mają pobudzać kreatywność, stymulować wręcz do kombinowania w jaki sposób upchnąć swoją wizję w tak z pozoru niewielkich możliwościach. Całkiem podobnie jak w czasach 8 bitowych maszyn, kiedy trwała nieustająca walka twórców oprogramowania z ograniczeniami sprzętowymi ówczesnych komputerów. Przytoczyć w tym momencie można słowa twórcy PICO-8, którego zdaniem współczesne silniki oraz narzędzia deweloperskie przytłaczają ogromem możliwości. Coś w tym jest, wszak ograniczanie środków wyrazu sprzyja kreatywności.

PICO-8 objęte jest jednorazową opłatą licencyjną w wysokości 14,99 USD (około 56zł) – zakupu dokonać możesz na oficjalnej stronie producenta.

Parametry techniczne

Wracając do parametrów technicznych – jak wspomniałem, te są ściśle określone i prezentują się następująco:

Rozdzielczość

  • 128 x 128 pikseli
  • 16 kolorów

Dźwięk

  • 4 kanały
  • 8 typów fal

Kontrolery

  • obsługa do dwóch 6 przyciskowych kontrolerów (góra, dół, lewo, prawo, X, O)

Pamięć

  • 8192 tokenów
  • 65535 symboli

To z pozoru niewiele, ale zanurzając się na chwilę w świecie tworzonym przez społeczność PICO-8 dostrzeżemy masę przeciekawych gier oraz dem. I choć nie konkurują z najnowszymi produkcjami, to ukazują kunszt programistów wyciskających ostatnie dostępne tokeny realizując swoje kreatywne wizje.

Wypada w tym momencie przytoczyć kilka przykładów ciekawych produkcji:

PICO-8 swoją stylistyką i założeniami doskonale wpisuje się w trwającą modę na modern retro. Łączy na swój sposób dwa światy. Pierwszy z nich to świat retro, początki gamedevu i wspomnianą walkę z ograniczeniami. Drugi natomiast to stosunkowo łatwy skryptowy język programowania jakim jest LUA, bogata społeczność na wyciągnięcie ręki oraz masa dostępnych produkcji.

Widok edytora kodu PICO-8

Gry na PICO-8 dystrybuowane są w formie kartridży w postaci plików z rozszerzeniem png. Zawierają one grafikę, kod, dźwięk oraz obrazek identyfikujący grę. Dość pomysłowe, a do tego można uruchomić je w przeglądarce www!

Kartridż PICO-8

Do gier dostaniemy się również przez tak zwane BBS za sprawą wbudowanej wyszukiwarki Splore. Oczywiście wszystko co tam umieszczono dostępne jest za darmo, wraz z kodem źródłowym. Co tu dużo pisać, jest to doskonałe źródło zabawy ale też skarbnica wiedzy oraz inspiracji.

Just add hardware!

Warto nadmienić, że PICO-8 dostępny jest na wszelkie możliwe platformy, w tym Raspberry Pi. Kompatybilność z maliną sprawia, że opisywaną konsolkę uruchomić można między innymi na współczesnych, przenośnych emulatorach wzorowanych na GameBoy i pochodnych, sprytnie! Jeszcze o tym napiszę więcej, obiecuję 😉

Pocket C.H.I.P. z uruchomionym PICO-8

Nauka programowania z PICO-8

Dla wszystkich zainteresowanych PICO-8 przygotowałem listę źródeł, od których warto zacząć naukę:

Oficjalna strona Lexaloffle – dokumentacja PICO-8

Programista Junior – magazyn o programowaniu dla dzieci, na łamach którego w każdym numerze znajdziemy kolejną część kursu PICO-8.

Kurs na YouTube od LazyDevs – dość obszerny ale i szczegółowy kurs programowania gry typu Breakout

Kurs na YouTube od Bridgs – ogólny kurs PICO-8, obszerny i z wieloma przykładami