micro:bit (microbit) – co to jest?

micro:bit (microbit) – co to jest?

microbit to niewielka płytka elektroniczna, która powstała w 2015 roku z inicjatywy BBC. Szybko podbiła serca uczniów, nauczycieli, edukatorów a nawet artystów na całym wiecie. Jej powstaniu przyświecała idea polityki edukacyjnej, a w zasadzie idei STEAM. Akronim ten określa główne płaszczyzny aktywności edukacyjnych, czyli Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics co w tłumaczeniu oznacza Naukę, Technologię, Inżynierię, Sztukę oraz Matematykę. BBC microbit sprytnie spaja je w jedno, oferując młodzieży w wieku szkolnym naukę programowania i rozwiązywania problemów przez zabawę, wykorzystując przy tym nowe technologie.

Głównym założeniem twórców płytki jest nauka najmłodszych programowania i podstaw elektroniki. Z tego też powodu nie posiada ona żadnej obudowy. Sprawia to, że bariera pomiędzy sprzętem a użytkownikiem zanika. Pozwala to bez wątpienia na jeszcze lepsze zrozumienie zasad działania i oswojenie się z technologią.

Nie mniej istotna ze strony twórców jest próba obalenia mitów, że tak programowanie jak i elektronika są trudne oraz zarezerwowane wyłącznie dla chłopców.

Co potrafi BBC microbit?

Pomijając szczegółowe dane techniczne tego minikomputerka skupię się na głównych cechach urządzenia. Są to bez wątpienia możliwości komunikacji bezprzewodowej Bluetooth, wbudowana matryca LED o wymiarach 5 x 5, co daje łącznie 25 sztuk diod świecących na czerwono. Dzięki niemu wyświetlać można animowane ikony, przewijające się krótkie teksty czy liczby. Posiada też wbudowany magnetometr, akcelerometr oraz dwa programowalne przyciski. Komunikację z komputerem umożliwia złącze micro USB. Stanowi ono również źródło zasilania, jeżeli nie dysponujemy żadnymi dodatkowymi akcesoriami do tego celu (o akcesoriach później).

microbit - budowa i wyposażenie

Ze światem zewnętrznym natomiast micro:bit „rozmawia” dzięki złączu krawędziowemu, na którym umieszczono całkiem sporą ilość pinów (czyli styków) GPIO. Złącze to pozwala na podłączanie płytki do robotów, modułów z czujnikami, a przez odpowiednie adaptery nawet silników czy serwomechanizmów.

Jednym z przykładów w jaki sposób wykorzystać można płytkę micro:bit jest robot micro:maqueen (Plus oraz Lite). Pisaliśmy już o nim w poście micro:Maqueen Plus, nowość od DFRobot!

Wracając do kwestii związanych z samym programowaniem, do wyboru mamy kilka języków oraz środowisk. Najważniejszym z punktu widzenia początkującego jest MakeCode, czyli wizualny język blokowy (tak jak Scratch), który jest idealny na początek przygody z microbit. Poza nim, otrzymujemy również możliwość programowania w językach Python oraz JavaScript (oba dostępne na platformie MakeCode).

Co istotne, w Polsce pojawia się coraz więcej ośrodków prowadzących zajęcia poza lekcyjne (online jak i offline) z wykorzystaniem micro:bita. Są również dostępne kursy dla zainteresowanych nauką we własnym zakresie.

Rozszerzenia i akcesoria do micro:bit

Rynek oferuje całkiem sporo przeróżnych rozszerzeń i akcesoriów dla tytułowego bohatera naszego wpisu. Są to między innymi układy zasilania, dzięki którym po odłączeniu micro:bita od komputera możemy zabrać naszą płytkę ze sobą. Wspomniane wcześniej roboty, w których wykorzystywana jest ona jako programowalny mózg całego urządzenia. Kolorowe oświetlenie, czujniki a nawet silniki 🙂 Całość uzupełniają głośniki, wyświetlacze numeryczne, potencjometry.

microbit - rozszerzenia

Warto w tym momencie nadmienić, że możemy do naszego micro:bita podłączyć całkiem sporą ilość czujników z rodziny DFRobot Gravity oraz Seeed Studio Grove! To dobra wiadomość, głównie z uwagi na bezproblemową dostępność oraz przystępną cenę. Jeżeli jesteśmy przy cenie, to samą płytkę zakupić możemy już od 85zł. Ceny czujników natomiast są zróżnicowane. Posłużę się przykładem czujnika natężenia światła, którego cena wynosi około 5zł, czujnik gestów to okolice 45zł. Wspomniany wcześniej moduł zasilania to koszt rzędu 25zł.

microbit - rozszerzenia serii Grove

Przykładowe czujniki, w które wyposażyć możemy naszego micro:bita:

 • natężenia światła
 • ruchu
 • odległości
 • wilgotności
 • gestów
 • obrotu
 • temperatury
 • dźwięku

Przykładowe projekty

By jeszcze bardziej zachęcić i zainspirować Cię do sięgnięcia po micro:bita przedstawiamy kilka ciekawych w naszej ocenie pomysłów na projekty wykorzystujące płytkę od BBC:

 1. mini konsolka do prostych gier (kto pamięta wężyk na Nokii? 😉 )
 2. alarm jako system zabezpieczenia Twojego pokoju przed intruzem
 3. sterownik oświetlenia
 4. stacja pogodowa
 5. roboty i manipulatory
 6. sterownik do automatycznego nawadniania roślin
 7. krokomierz
 8. elektronika ubieralna
 9. kontroler do gier
 10. liczniki i zegary
 11. owocowa klawiatura 😀

Na zakończenie kilka przydatnych linków na start przygody z micro:bitem:

 • MakeCode – platforma online do programowania płytki (w tym Python oraz JavaScript)
 • Strona oficjalna – gotowe projekty, pogrupowane w trzech stopniach trudności, jest tego sporo więc na pewno znajdziesz coś dla siebie
 • hackster.io – dziesiątki przeróżnych projektów, prawdziwa skarbnica inspiracji