PICO-8 wciąż zyskuje na popularności. Pokochali ją miłośnicy gier retro jak i początkujący programiści próbujący swoich sił w zamkniętym środowisku jakie oferuje to narzędzie. Czym i dla kogo jest PICO-8 pisaliśmy już wcześniej. Prywatnie jesteśmy wielkimi fanami PICO-8 a możliwość uruchomienia jej na różnym sprzęcie dodatkowo wzmacnia jej atrakcyjność. W tym wpisie zaprezentujemy Tobie jedno z rozwiązań, dzięki któremu uruchomisz pliki .p8 konsoli PICO-8 na prawdziwej, sprzętowej konsoli!
Niezależnie od powodu, dla którego sięgasz po PICO-8, przyjdzie moment, w którym uznasz, że fajnie byłoby jednak mieć ją przy sobie. Dajmy na to prezentacja swojego projektu znajomym lub rodzinie. A może chęć kontynuowania rozgrywki podczas podróży, komfortowo na kanapie czy w każdej innej sytuacji lub miejscu? Do tego na urządzeniu o wygodnej formie jaką oferują konsolki przenośne lub te stacjonarne wyposażone w dedykowany pad do gier?
Do dzieła! Czyli instalujemy emulator PICO-8 na konsoli RG350
Dzisiaj na warsztat wrzucamy popularną w ostatnim czasie konsolę Anbernic RG350. Lee Witek (0xcafed00d), autor tac08, czyli emulatora PICO-8, kilka dni temu opublikował sporą aktualizację swojego programu. Nie wnikając w szczegóły samej aktualizacji, przedstawiam poniżej instrukcję krok po kroku jak wgrać i uruchomić go na wspomnianej RG350 (lub RG350M). Operacja wymagała będzie emulatora, odpowiednio przygotowanej karty microSD oraz pliku .p8 z grą.
Pobieramy emulator PICO-8
Ze strony https://0xcafed00d.itch.io/tac08-rg350 pobierz tac08 klikając w przycisk Download Now.

Emulator dystrybuowany jest na zasadach Name your own price, czyli Ty decydujesz ile chcesz zapłacić autorowi za jego pracę. Gorąco namawiamy do choćby minimalnej wpłaty, która miejmy nadzieję pozwoli autorowi rozwijać dalej projekt.
Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie możesz dokonać płatności w tej chwili, kliknij No thanks, just take me to the downloads, po czym zostaniesz przekierowany na stronę pobierania. Do płatności możesz powrócić w dowolnym momencie. W dniu pisania tego artykułu, aktualna wersja tac08 to 0.0.3.

W katalogu głównym karty microSD utwórz dwa foldery, jeden z nich o nazwie ROMS, a drugi apps. Wewnątrz folderu ROMS utwórz folder Pico8. Następnie rozpakuj pobrany plik *.zip emulatora i przenieś zawarty w nim plik tac08.opk do folderu apps na karcie microSD.
.
├── apps/
│ └── tac08.opk
└── ROMS/
└── Pico8/
└── przykladowa_gra.p8
Gry PICO-8 w formacie .p8
To dobry moment, by wgrać na kartę microSD gry PICO-8 w formacie .p8 (do folderu /ROMS/Pico8/), gdyż tylko ten na chwilę obecną jest akceptowany przez emulator. Oficjalnie, gry publikuje się w formacie .png, tzw. kartridży. Posłużymy się jednak pewnym obejściem. By tego dokonać postępuj zgodnie z poniższa instrukcją:
- Uruchom program PICO-8 na swoim komputerze. Jeżeli nie posiadasz jeszcze kopii, zakupu dokonasz na stronie https://www.lexaloffle.com/pico-8.php?#getpico8
- W oknie terminala wpisz SPLORE. Splore to wbudowana w PICO-8 przeglądarka gier. To za jej pomocą uzyskasz dostęp do wszystkich oficjalnie opublikowanych do tej pory gier.
- Uruchom wybraną grę klawiszem Enter -> RUN CART. Uruchomiona w ten sposób gra zostanie jednocześnie pobrana na dysk jak i zapisana w pamięci.
- Wyjdź z gry naciskając klawisz ESC.
- Zapisz grę w formacie .p8 naciskając klawisz ESC raz jeszcze, po czym w terminalu wpisz SAVE NAZWA_GRY, podając w miejsce NAZWA_GRY wybraną przez siebie nazwę (dowolną, chociaż najlepiej zgodną z faktyczną nazwą wczytanej gry).
- W ten sposób zapisałeś grę w formacie .p8 na dysku, na komputerze z Windows odnajdziesz ją w folderze C:\Users\NAZWA_UZYTKOWNIKA\AppData\Roaming\pico-8\carts
- Na koniec pozostaje skopiowanie pliku .p8 z powyższego folderu do folderu /ROMS/Pico-8/ na karcie microSD.
- Zainstaluj teraz kartę microSD w konsoli RG350.
- Uruchom konsolę, emulator tac08 znajdziesz w zakładce emulators.
To już w zasadzie wszystko, możesz teraz przetestować całość i ostatecznie cieszyć się działającą PICO-8 na przenośnej konsolce RG350/RG350M.