Scratch – jak zainstalować na komputerze z Windows?

Scratch – jak zainstalować na komputerze z Windows?

  • Post category:Scratch

W internecie znajdziesz sporo poradników, instrukcji jak zainstalować Scratch oraz wskazówek dotyczących pracy w programie Scratch. Nie wszystkie jednak przypadną Tobie do gustu choćby za sprawą wersji Scratch, na podstawie której powstał dany materiał lub języka w jakim został przygotowany. Jakkolwiek gorąco namawiamy do nauki języka angielskiego, w programowaniu to podstawowy język!

Tym samym zapraszam Cię do pierwszej części poradnika Scratch 3.0. Przestawię w nim krok po kroku proces instalacji aplikacji Scratch, tzw. offline, na komputerze z systemem Windows.

Krok pierwszy – ściągamy aplikację Scratch 3.0

Najnowsza wersja Scratcha dostępna jest pod adresem https://scratch.mit.edu/download. Po wejściu na stronę w polu Wybierz swój system klikamy odpowiednio na Windows.

Dla systemu Windows pole pobierania będzie wyglądało następująco:

Wybór pomiędzy Pobierz aplikację Scratch w sklepie a Pobierz bezpośrednio pozostawiam Wam, dodam, że efekt będzie ten sam 🙂 Na potrzeby tego poradnika przyjmę jednak, że wybieramy Pobierz bezpośrednio.

Krok drugi – instalacja programu Scratch 3.0

Po przejściu do katalogu (folderu), do którego pobrany został plik, uruchamiamy go tak jak każdy inny program na naszym komputerze. Chwilę później pokaże się okno instalatora.

Po kliknięciu przycisku Install rozpocznie się proces instalacji:

Potwierdzeniem prawidłowo zainstalowanego programu jest poniższe okno, natomiast zaznaczenie pola Run Scratch Desktop uruchomi program Scratch 3.0 zaraz po naciśnięciu przycisku Finish (przycisk ten finalizuje proces instalacji).

Krok trzeci – włączamy Scratcha

Scratch podczas instalacji dla ułatwienia dodaje ikonkę na pulpicie oraz skrót w menu Start.

Krok czwarty – baw się i eksperymentuj

Gratulacje, wiesz już jak zainstalować Scratch! Poniżej okno programu Scratch gotowego na Twoje programistyczne przygody 🙂

Nie bój się eksperymentowania! 🙂 Buduj, przestawiaj i sprawdzaj jak działa, ponieważ to najlepszy sposób na zapoznanie się z działaniem programu, językiem Scratch oraz poszczególnymi bloczkami.

Bez wątpienia dobrym sposobem na naukę jest „zaglądanie” do środka programów innych użytkowników tego języka. W tym celu wejdź na stronę https://scratch.mit.edu/explore/projects/all. Pośród dostępnych projektów wybierz ten, który Cię zainteresował i naciśnij przycisk Zajrzyj do środka w górnym prawym rogu.

Na zakończenie dodam, że zaglądanie do projektów jest bardzo wciągające! 😀